Koton – Tarihçe ve Kuruluş

Koton, 1988 yılında 25 metrekarelik bir mağaza ile İstanbul’da ticari hayatına başladı. 1995 yılında kendi üretimini yapma kararı aldı ve üretime başladı. Hemen ardından yurdışındaki ilk mağazasını Almanya’da açtı. 1999 yılında Franchise sitemini aktif etti ve bayilikler vermeye başladı.

Bu süreçte hızlı bir yapılanma ve büyüme ile beraber, tasarım kadrolarını ve ürün çeşitliliğini artırdı. “Hızlı Moda” prensibini benimseyen Koton, 2002 yılında Rusya, Ortadoğu ve Balkanlar’da yeni mağazalar açtı. 2005 yılına gelindiğinde 205 yurtiçinde, 88 yurtdışında olmak üzere 293 mağazaya ulaştı.

Koton, Capital Dergisi’nin “Türkiye’nin En Değerli Markaları” araştırmasından 26. sırada, moda perakendesinde ise 2. sırada yer aldı. Cevahir AVM de kurduğu radyo stüdyosu ile tüm mağazalarına yayın yapmaya başladı.

2011 yılında Dünyaca ünlü Brazilyalı model Alessandra Ambrossio ile tanıtım yaparak dikkatleri çekmeyi başardı. Koton, özellikle gençler tarafından en çok tercih edilen markalar arasındadır. Türkiye’de moda perakendeciliğine yön veren firmalar arasında olması ile birlikte, uluslararası alanda da gücünü artırmakta ve globalleşme yönünde yenilikçi çalışmalar yapmaya devam etmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir