Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

Ekran Resmi 2015-08-13 18.54.39

Kredi notu mevcut borçların ve geçmiş dönem borçlarının ödeme alışkanlıklarını gösteren bir skala olarak tanımlanabilmektedir. Bankalar bireysel ve kurumsal müşterilerinin kredi notlarını sorgulayarak başvuru işlemlerinde bir ön eleme yapmakta ve bu not skalası üzerinden yanıtlar vermektedirler. Müşteriler risk profilleri hakkında bilgi veren kredi notları Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınan veriler doğrultusunda hesaplanarak oluşturulmakta ve bankaların bilgisine sunulmaktadır. Geçmiş dönemler içerisinde yalnızca bankaların hizmetine sunulan kredi notu sorgulama işlemleri geliştirilen sistemler aracılığı ile kişilerin ve kurumların da bilgisine sunulmaktadır. Kredi notumu nasıl öğrenebilirim başlığı altında yer alan sorgulama işlemleri detayları ile her tüketici kendi kredi notunu öğrenebilme şansına sahiptir.
Kredi notu belli skalalar üzerinde riskli ve en az riskli müşterileri ifade eden bölümlere ayrılmaktadır. Bu bölümler içerisinde riskli müşterileri olarak nitelendirilen kişiler bankalar ile yapmış olduğu çalışmalarda kısıtlamalara uğrayabilmektedir. Geçmiş dönemlerde ve mevcut borçlar dahilinde ödemelerde yaşanılan aksaklıklar, gecikmeler ve düzensizlikler nedeni ile düşen kredi notları bankalar açısından risk niteliği taşıması ile düşük kredi notuna sahip kişilerin başvurularına da aynı oranda red cevabı vermektedir. Bununla beraber yüksek kredi notuna sahip ve en az riskli olarak nitelendirilen müşterilerin başvuruları da gerekli koşulların karşılanması halinde olumlu olarak yanıtlanmaktadır.
Düşük kredi notu nedeni ile bankalara yapılan müracaatlarda olumsuz yanıt alan kişiler kredi notu yükseltme teknikleri kullanarak hızlı bir yükseliş elde etmek mümkündür. Bu yükselişin elde edilmesinde rol oynayan en büyük faktör ise kullanılan kredi kartlarıdır. Kredi kartlarının aktif olarak kullanılması ve ekstrelerinin net borç üzerinden ödenmesi halinde en az riskli müşteri niteliğini taşıyan puanlama skalasının üzerine gelmek mümkündür. Ancak kredi notu kaç ayda yükselir hususunda net bir şey söylemek mümkün değildir. Kredi ve kredi kartları borçlarının gecikmelerinde hızlı düşüş gösteren kredi notu yükseltme işlemlerinde aynı hızda hareketlilik göstermeyebilmektedir. Bu nedenle ödemelerin düzenli yapılması ve finansal çalışmaların sağlıklı devam etmesi amacı ile kredi notlarının skala üzerindeki değerlerine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir