Peeling Uygulamaları

İnsan cildi, her gün pek çok çevresel etmenle karşı karşıya kalmaktadır. Kirli havada kirlenmekte olan cilt, soğukta kurumakta ve sigara içilen ortamlarda nikotin ile temas etmektedir. Tüm bu zararlı etmenler, cilt üzerinde ölü bir tabaka oluşmasına neden olmaktadır. Bu tabaka cildim pürüzsüz görünümünü kaybetmesine neden olmaktadır. Aynı zamanda oksijen alamayan cilt pek çok cilt sorunu ile de karşılaşmak durumunda kalmaktadır. Cildin oksijen alması her zaman daha pürüzsüz, daha berrak ve kadife görünümünde olmasını sağlar. düzenli olarak yapılmakta olan peeling işlemleri cildin güzelliğini korunmasına yardımcı olmaktadır

Peeling yapmak için pek çok yöntem bulunmaktadır. Daha derin olan lekeler ve cildin derinlemesine arınması için kimyasal peeling uygulanabileceği gibi doğal peeling tariflerinden de yararlanılarak cildin kimyasal ile temas etmeden peeling ihtiyacı sağlanabilmektedir.

Peeling-nedir

Doğal yöntemler, kadınlar tarafından en çok tercih edilmekte olan peeling yöntemleridir. En çok bilinen ve uygulanan doğal peeling tarifi, kahve telvesi ile yapılandır. Bu tarif oldukça kolaydır. İçmiş olduğunuz Türk kahvesinin altında kalan telvenin üzerine 4 5 damla kadar limon suyu sıkarak karıştırmalı ve cildinizi ovarak uygulamalısınız. Ilık su ile yıkamış olduğunuz yüzünüzü kuruttuktan sonra yüzünüzün yağlanmasına neden olmayacak bir nemlendirici kullanmalı, cildinizin ideal nem seviyesine kavuşmasını sağlamalısınız. Ayrıca; en az 1-2 saat dışarı çıkmayacak cildinize korumalısınız

Bir başka sıkça kullanılan kullanılmakta olan bu yöntem için, 1 tatlı kaşığı karbonatın üzerine 6-7 damla kadar limon sıkar ve karıştırırsınız. Yüzünüze sürdüğünüz maskenin kuruması için, yaklaşık olarak 20 dakika beklemelisiniz. Bu süre içerisinde mimiklerinizi kullanmamanız maskenin daha da iyi sonuçlanmasına neden olacaktır. Ardından cildinizi yıkayarak uygulamayı sonlandırabilirsiniz. Haftada ya da 10 günde 1 kere uygulamanız yeterli olacaktır.

Maya ve Kil Maskeleri

Cilt bakımının en önemli unsurlarından bir tanesi cilt maskeleridir. Düzenli olarak cilt maskesi yapmak cildinizde oluşacak sivilce siyah nokta ve kuruma gibi cilt sorunlarına önleyecektir. Kimyasal cilt maskeleri, cildin doğal yapısını bozar ve kısa sürede yararlı olsa da ileriki yıllarda cildinizin kolayca yaşlanmasına ve pek çok cilt sorunu ile karşılaşmanıza neden olacaktır. bu nedenle mümkün oldukça doğal cilt maskeleri ile cildinin bakımını yapmaya özen göstermelisiniz

Doğal cilt maskeleri yaparken cildinize uygun maskeleri kullanmaya özen göstermelisiniz. Örneğin kuru ciltler için karbonat, elma sirkesi gibi maddeleri uygulamak cildin daha da kurulmasına neden olacaktır. Yağlı ciltlerde ise; bu maddeler cildin yağ dengesini düzenlemektedir. Yağlı ciltler için de süt gibi yağlı besinlerin cilde uygulanması cildin daha da yağlanmasına ve sivilce, siyah nokta gibi cilt sorunlarının ortaya çıkmasına neden olacaktır

0000402_hida-kil-maskesi-100-gr

Hemen hemen her türlü için yararlı olacak doğal cilt maskeleri kil maskesi ve maya maskesidir. Kil maskesi için tercih etmeniz gereken kil yeşil kildir. Beyaz kil, saç için kullanılmakta olan kil türüdür.

Kil maskesini yaparken, eğer cildiniz yağlı ise 1 yemek kaşığı kil ile elma sirkesini karıştırarak cildinize uygulamalısınız. Kuru ya da karma bir cilde sahipseniz su ile kili karıştırarak kıvamı almasını beklemeli ve yüzünüze sürmelisiniz. Kil maskesi yaklaşık yarım saat cildinizde tuttuktan sonra ılık su ile yıkayarak işlemi sonlandırabilirsiniz.

Maya maskesi, her cilt türü için uygundur.  Uygulanması ise maya ile suyun kek hamuru kıvamına alacak şekilde karıştırmasıyla hazırlanır ve cilde eldiven yardımı ile sürülür. Maya maskesi yaptıktan sonra yaklaşık yarım saat bekletilmeli ve bu sırada konuşmamalı, bir şey yiyip içmemek aksi takdirde maya çatlayacağı için istenilen sonuç alınmayacaktır. Maya maskesi yaptıktan sonra cildinize uygun bir nemlendirici kullanmalısınız. Kil ve maya maskelerini haftada bir kere, düzenli olarak uygulamalısınız.

Yağlı Cilt Bakımı

Cildinize bakım yapmadan önce yanlış bakım ürünlerini kullanmamak, yanlış maskeleri cildinize uygulamamak için öncelikle nasıl bir cilt yapısına sahip olduğunuzu belirlemelisiniz.

 

Gül Suyu

 

 

Cilt tipiniz yağlı, kuru ya da ideal olabilir. Cilt tipiniz bu kadar bariz belirli değilse ücretsiz cilt analizi yapan bir eczaneye ya da dermatoloğa giderek cilt tipinizi öğrenebilirsiniz.

 

Doğal Gül Suyu

 

 

Kuru ve nemli cilde bakım yapmak kolaydır fakat yağlı ya da bölgesel yağlanmanın fazla olduğu cilde bakım yapmak oldukça zordur. Yağlı ciltte gözenekler açıktır ve cilt yağdan dolayı fazla parlar. Yüzünüzün kışın bile çok terli olarak görünür.

 

kil Maskesi

 

 

Cilt bakım ürünlerine fazla zaman ayırmak istemiyor ve basit tedavi yöntemleri arıyorsanız, günde bir kaç kere papatya suyu, limon ya da gül suyunu,  yağlı ciltler için tonik olarak kullanabilir ve temizleyebilirsiniz. Bir çok cilt tipi için oldukça faydalı olan ciltteki iltihaplanmayı önleyen buhar banyosunu da hafta da bir kere cildinize uygulayabilirsiniz. Suyu kaynatın içine biraz papatya atın;  suyun buharına ince havlu ile yüzünüzü sarıp tutun. Yağlı cilt için maske bu kadar basit. 🙂

Expigment

 

Yüzünüzü her gün kil sabunu ile yıkayın bu yağlanmayı önlemekle kalmayıp aynı zamanda siyah noktaların oluşumunu da engelleyecektir. Siyah noktalarınız ve lekeleriniz varsa, papaya – ananas gibi deri soyucu kullanın ( eczanelerde satılan expigment krem de aynı faydayı sağlayacaktır).

 

Peeling

 

 

Yağlı ciltler için krem nasıl olmalı ? sorusunun cevabını arıyorsanız, tabi ki içinde yağ oranı en az olan kremler olmalı, aynı zamanda bu kremlerin peeling etkisi olmamalı ve gözenekleri daha fazla açmamalı. Yağlı ciltler için peeling  araştırırken çok dikkat edin. Seçtiğiniz peeling gözenekleri açmayıp sadece temizlesin.

Yüz banyosunu biliyorsunuzdur. 🙂 Yüz banyosu, cildin nefes alması ve rahatlaması için en iyi ve en doğal yöntem. Yağlı Ciltler için buhar banyosu yapmak, gözenekleri temizlemek adına cildinize çok iyi gelecektir.

Aşırı yağlı cilt için yapılması gerekenler bunlar. Bunları düzenli uyguladığınız takdirde olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Cildiniz sizin için çok önemli bu yüzden elinizden geldiğince doğal ürünleri seçip onu koruyun.

 

 

Yağlı Ciltler için Yüz Banyosu

Yüzümüzde cildin hemen altında yağlı bir tabaka bulunur. Cildi aşırı yağlı olan insanlarda bu tabaka daha çok toksinle doludur. Yüz banyosu ise cildin bu toksinlerden arınmasına ve rahatlamasına neden olur.

Bu detoks etkisini sizde doğal yollardan sağlamak için adaçayı banyosunu denemelisiniz.

Buhar Banyosu Nasıl

 

Adaçayı Tarifi

4 yemek kaşığı ada çayını yarım litre suda kaynatın, buharına yüzünüzü tutun ve ada çayı soğuduktan sonra yüzünüzü onunla yıkayın.

Yağlı Cilt Kremi

 

Cildinizin yumuşak olmasını ve taze görünmesini istiyorsanız, krem kullanmanız gerekiyor. Krem almaya karar verdiğinizde ise  cilt tipinize uygun olanı bulmalısınız. Yağlı ciltler için nem oranı yüksek fakat yağ oranı düşük kremleri tercih etmelisiniz.

 

Krem Yapımı

 

 

Yağlı cilt ile nemli cildi karıştırmayın. Yağlı ciltte nem oranı çok düşük de olabilir. Peçete ile yüzünüzü sildiğiniz katı bir ciltle de karşılaşabilirsiniz.

Yağlı cildiniz için krem arıyorsanız size tavsiyem, kendi kreminizi kendiniz yapın. Doğal ürün kullanarak kozmetik kremlerin yan etkilerinden kurtulun.

 

Lavanta

 

 

Lavanta Kremi Tarifi

Limonun peeling etkisinin olduğunu biliyorsunuz. Bu kremde hem cildi yağdan arındırmak hem de yağın cildinizde oluşturduğu lekelerden sizi kurtarmak için 15 damla limon yağı kullanacağız. 12 damla selvi yağı, 10 damla lavanta yağı, 50 gram soya yağını da karıştırıp krem haline getirin. Bu karışım hem cildinizin gergin olmasını sağlar hem de besler.