Maya ve Kil Maskeleri

Cilt bakımının en önemli unsurlarından bir tanesi cilt maskeleridir. Düzenli olarak cilt maskesi yapmak cildinizde oluşacak sivilce siyah nokta ve kuruma gibi cilt sorunlarına önleyecektir. Kimyasal cilt maskeleri, cildin doğal yapısını bozar ve kısa sürede yararlı olsa da ileriki yıllarda cildinizin kolayca yaşlanmasına ve pek çok cilt sorunu ile karşılaşmanıza neden olacaktır. bu nedenle mümkün oldukça doğal cilt maskeleri ile cildinin bakımını yapmaya özen göstermelisiniz

Doğal cilt maskeleri yaparken cildinize uygun maskeleri kullanmaya özen göstermelisiniz. Örneğin kuru ciltler için karbonat, elma sirkesi gibi maddeleri uygulamak cildin daha da kurulmasına neden olacaktır. Yağlı ciltlerde ise; bu maddeler cildin yağ dengesini düzenlemektedir. Yağlı ciltler için de süt gibi yağlı besinlerin cilde uygulanması cildin daha da yağlanmasına ve sivilce, siyah nokta gibi cilt sorunlarının ortaya çıkmasına neden olacaktır

0000402_hida-kil-maskesi-100-gr

Hemen hemen her türlü için yararlı olacak doğal cilt maskeleri kil maskesi ve maya maskesidir. Kil maskesi için tercih etmeniz gereken kil yeşil kildir. Beyaz kil, saç için kullanılmakta olan kil türüdür.

Kil maskesini yaparken, eğer cildiniz yağlı ise 1 yemek kaşığı kil ile elma sirkesini karıştırarak cildinize uygulamalısınız. Kuru ya da karma bir cilde sahipseniz su ile kili karıştırarak kıvamı almasını beklemeli ve yüzünüze sürmelisiniz. Kil maskesi yaklaşık yarım saat cildinizde tuttuktan sonra ılık su ile yıkayarak işlemi sonlandırabilirsiniz.

Maya maskesi, her cilt türü için uygundur.  Uygulanması ise maya ile suyun kek hamuru kıvamına alacak şekilde karıştırmasıyla hazırlanır ve cilde eldiven yardımı ile sürülür. Maya maskesi yaptıktan sonra yaklaşık yarım saat bekletilmeli ve bu sırada konuşmamalı, bir şey yiyip içmemek aksi takdirde maya çatlayacağı için istenilen sonuç alınmayacaktır. Maya maskesi yaptıktan sonra cildinize uygun bir nemlendirici kullanmalısınız. Kil ve maya maskelerini haftada bir kere, düzenli olarak uygulamalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir