Rodi Mood Kot Modelleri

 

Rodi Mood biririnden ünlü yerli ve yabancı isimlerle çalışmaya başladı. Bunun yanı sıra şirin ve kaliteli uygun fiyata olan ürünlerinde de kampanyalarla hizmet vermeye devam ediyor. 75 TL ve üzeri alışverişe hattınızda kullanabileceğiz aylık 75 Tl de hediye veriyor. Rodi mood çocuk kıyafetleri de oldukça renkli ve tatlı tasarımlar olmuş. Son yıllarda Koton , Zara ve daha bir çok marka gibi Jean ile başlayan Rodi Mood da çocuk kıyafetlerine ürün yelpazesinde yer vermeye başladı. Şimdi Rodi Mood asıl ürünü olan Jean pantolonun tarihinden biraz bahsetmek istiyorum.

 

 

Rodi erkek kot pantolon

 

 

Çözgü ve atkı pamuklarının yüzeyde kullanıldığı değişik renklerde boyanmış ağır yünlü kumaştır. Hindistan yetişen indigofera bitkisinden mavi rengi alan ağır kumaş ile blue jean kavramı ortaya çıkar. İlk olarak Fransa‘da başlayan denim üretimi daha sonra tüm Dünya ya yayılır. İsterseniz nasıl yayıldığından da kısaca bahsedeyim.

 

Rodi Mood Erkek Kot Pantolon Modelleri

 

C. Colombusolur  Fransa‘ dan Amerika ‘ya giderken yelkenlide çalışan bir kısım işçi denimleri alır ve Amerika’ ya satmaya götürür. Amerika da da kullanımı yaygınlaşan denimler 1700 lü yıllara gelindiğinde ise elyaf ile güçlendirilir ve işçiler tarafından kullanılmaya başlanır. 1800 lü yıllara gelindiğinde ise denimlere  bakır rivet ile tutturulan cepler eklenir ve bu pantolon için bir devrim niteliği taşır. Kaliforniya da madenlerde çalışan işçiler rahat giysilere ihtiyaç duyar ve denim onlar için vazgeçilmez bir üründür. Denimle yapılan her şey madencilerin alet çantaları kadar önemli bir yere sahip olur.

 

Rodi mood erkek kot pantolon

 

1900 yılında ise Amerika da ilk denim fabrikası kurulur ve dönemin en güzel denimleri Amerika da üretilmeye başlanır. Halkın hemen hemen büyük çoğunluğu denim kullanmaya başlar ve bu artık modadan çok bir gereklilik haline gelir. Herkesin muhakkak bir denimi olmalıdır. Kot tulumlar da aynı yıllarda çıkmaya başlar ve halk tarafından o kadar tutulur ki Birinci Dünya Savaşı sırasında Amerikan askerlerinin büyük çoğunluğunun askeri forması olmayı başarır.

 

 

1929 yılında büyük buhran ile birlikte halk tek tip giyinmeye başlar ve herkesin üzerin de denim tulumlar vardır. Ekonomik bunalım nedeniyle insanlar hizmet sektöründe çalışamaz hale gelir , iş gücü gerektiren işlerde çalışmaya başlarlar. Charlie Chaplin  filmlerinde jean kullanmaya başlar bu da jean modasının devamının gelmesini sağlar. Tüm Dünyaya yayılmaya başlayan jean giymek zorunluluğunda olunan iş kıyafetinden daha çok günlük hayatta severek kullanılan asi ruhlu insanların simgesi olmaya başlar. İkinci Dünya savaşında Avrupalılar da jean kullanmaya başlar ve Amerika özentisi gruplar tarafından özellikle yoğun ilgi görür ve Avrupa’ ya da hızla yayılmaya başlar. Amerika askerlerinde gördükleri jeanları hemen Amerikan askerlerinden satın almaya çalışır ve fiyat teklifi verirler.

1950 yılında mavi renkli olan kot pantolonlara siyah eklenmeye başlanır ve bu kot pantolonda bir devrim niteliği olur. 1950 yılında toplumun genelinde dar paça jeanlar kullanılırken 1960 yılında gelindiğinde ise ispanyol paçalı jeanlar kullanılmaya başlanır. Hippy akımıyla bu pantolonlara olan ilgi artar. Kot pantolonlara ilginin artmasını sağlayan bir başka neden ise fermuarın artık düğme yerine kullanılması olmuştur.

Ünlü bir isimde kot pantolonu filmlerinde kullanmaya başlamıştır ve böylece halkın beynine git gide kazınmıştır bu pantolonun güzelliği:) 1954 te Marlon Brando 1955 yılında ise James Dean 1957 yılında ise Jail house Rock filminde Elvis Presley de dans ettiği muhteşem sahneler de jean kullanmıştır.

1971 yılında ise Blue Jean tasarımıyla Vogue dergisinin Ocak 71 inci sayında kapak olarak kullanılır.

Jean da muhteşem değişim yıkama , jean kalın kumaşı ile müşterilere yeteri kadar konfor veremiyordu. 1973 yılında kumaş yıkama ve yumuşatma işlemine başlanır ve halka yeni bir iş kolunun oluşması sağlanır. Ponza taşı ile yapılan yıkama ile elde edilmiştir ancak elde edilmek istenen görüntü. Golf topu ve daha bir çok ürün ile denemeler yapılmış ancak başarılı olunmamıştır.

1981 yılına gelindiğinde ise hemen hemen şuana kadar yapılan jean satışlarının en büyüğü gerçekleştirilmiştir. ABD de 502 milyon jean satılır. 1900 yılına gelindiğinde ise Alman firmaları yapay indigo boyası kullanmaya başlar ve 1913 yılında çevreci bir kaç firma dışında doğal indigo boya kullanan firma kalmaz .

Kot, İngilizce’deki Denim kelimesinin Türkçe’deki karşılığı olarak kullanılır. Sözlük anlamı: “Giysi yapılan bir tür mavi, kaba pamuklu kumaş, blucin” dir.

Kot sözcüğünün Türkçeye yerleşmesinin asıl nedeni, bu ismin Türkiye’de blucini (blue jeans) üreten ilk kişinin soyadından geliyor olmasıdır. Türkiye’deki ilk kot üretimini yapan,Muhteşem Kot, 1940 yılında Fransa’ya yaptığı bir gezide blucinle karşılaşır. Sağlamlığına ve dikim tarzına hayran kalan Muhteşem Kot, bu kumaşı Türkiye’de üretmeye karar verir.

Türkiye’ye döndüğünde bu kumaşı üretmeyi başarır ve 1960 yılına gelindiğinde günde 200 adet üretimi yakalamıştır. Bu kumaş o dönemde özellikle köylüler ve işçiler tarafından çok tutulur.1960 yılında KOT adını markalaştırırlar.

Ancak 1980’li yıllara  gelindiğinde serbest piyasa ekonomisiyle kapılar açılır ve yabancı markaların yerli piyasaya girmesiyle o günlere kadar birinci sırada olan Kot marka blucin artık ikinci sınıf olmuştur. Böylece satışları düşen firma 1992 yılında üretimi durdurur ve fabrikayı kiraya verir.

İşte Kot pantolonun hikayesi bu…

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir